Riedon products by Bourns PF2272-0R1J1
Part No.:
PF2272-0R1J1
Manufacturer:
Riedon products by Bourns
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
SOT-227-4
Datasheet:
PF2272-0R1J1.pdf
Description:
RES CHAS MNT 0.1 OHM 5% 200W
Shipping
PF2272-0R1J1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Riedon products by Bourns
Series:
PF2270
Package/Case:
SOT-227-4
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Resistance:
100 mOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
200W
Composition:
Thick Film
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Features:
Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Coating, Housing Type:
Aluminum Oxide
Mounting Feature:
Flanges
Size / Dimension:
1.496" L x 0.984" W (38.00mm x 25.00mm)
Height - Seated (Max):
0.484" (12.30mm)