Bel Power Solutions PET2000-12-074RD
Part No.:
PET2000-12-074RD
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
PET2000-12-074RD.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 12V 2000W
Shipping
PET2000-12-074RD Specifications
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Series:
PET2000 (2000W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Front End
Voltage - Input (Min):
40V
Voltage - Input (Max):
72V
Number of Outputs:
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
167A
Power (Watts):
2000W
Voltage - Isolation:
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
95%
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Mounting Type:
Rack Mount
Size / Dimension:
10.43" L x 2.89" W x 1.57" H (265.0mm x 73.5mm x 40.0mm)