Bel Power Solutions PET1600-12-074RD
Part No.:
PET1600-12-074RD
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
PET1600-12-074RD.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 12V 36W
Shipping
PET1600-12-074RD Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Series:
PET1600 (1600W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Front End
Voltage - Input (Min):
-40V
Voltage - Input (Max):
-72V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
3A
Power (Watts):
36W
Voltage - Isolation:
1.414 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
93%
Operating Temperature:
-5°C ~ 55°C (With Derating)
Mounting Type:
Rack Mount
Size / Dimension:
10.43" L x 2.89" W x 1.57" H (265.0mm x 73.5mm x 40.0mm)