KEMET PEG226MN3560QE1
Part No.:
PEG226MN3560QE1
Manufacturer:
KEMET
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
PEG226MN3560QE1.pdf
Description:
CAP ALUM AXL 150C
Shipping
PEG226MN3560QE1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Series:
PEG226
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Capacitance:
560 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage - Rated:
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
104mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 150°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Polarization:
Polar
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:
2.1 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
6 A @ 5 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.717" Dia x 1.366" L (18.20mm x 34.70mm)