KEMET PEG127MB2680QL1
Part No.:
PEG127MB2680QL1
Datasheet:
PEG127MB2680QL1.pdf
Description:
CAP ALUM 68UF 63V AXIAL TH
Shipping
PEG127MB2680QL1 Specifications
Capacitance:
68 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage - Rated:
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
825mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
1600 Hrs @ 150°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Ripple Current @ Low Frequency:
840 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
2.4 A @ 5 kHz
Size / Dimension:
0.394" Dia x 1.142" L (10.00mm x 29.00mm)