KEMET PEG127MA2330QL1
Part No.:
PEG127MA2330QL1
Datasheet:
PEG127MA2330QL1.pdf
Description:
CAP ALUM 33UF 63V AXIAL TH
Shipping
PEG127MA2330QL1 Specifications
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage - Rated:
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.7Ohm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
1600 Hrs @ 150°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Ripple Current @ Low Frequency:
560 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
1.6 A @ 5 kHz
Size / Dimension:
0.394" Dia x 0.787" L (10.00mm x 20.00mm)