KEMET PEG127HB3360QL1
Part No.:
PEG127HB3360QL1
Datasheet:
PEG127HB3360QL1.pdf
Description:
CAP ALUM 360UF 25V AXIAL TH
Shipping
PEG127HB3360QL1 Specifications
Series:
PEG127
Packaging:
Bulk
Capacitance:
360 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
281mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
1600 Hrs @ 150°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:
1.225 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
3.5 A @ 5 kHz
Size / Dimension:
0.394" Dia x 1.142" L (10.00mm x 29.00mm)