KEMET PEG127HA3180QL1
Part No.:
PEG127HA3180QL1
Manufacturer:
KEMET
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
PEG127HA3180QL1.pdf
Description:
CAP ALUM 180UF 25V AXIAL TH
Shipping
PEG127HA3180QL1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Series:
PEG127
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Capacitance:
180 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
560mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
1600 Hrs @ 150°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Polarization:
Polar
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:
840 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
2.4 A @ 5 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.394" Dia x 0.787" L (10.00mm x 20.00mm)