KEMET PEG124YL2470QL1
Part No.:
PEG124YL2470QL1
Datasheet:
PEG124YL2470QL1.pdf
Description:
CAP ALUM 47UF 450V AXIAL TH
Shipping
PEG124YL2470QL1 Specifications
Packaging:
Box
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage - Rated:
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.2Ohm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency:
377 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
392.08 mA @ 100 kHz
Size / Dimension:
0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max):
1.811" (46.00mm)