KEMET PEG124RF2470QL1
Part No.:
PEG124RF2470QL1
Datasheet:
PEG124RF2470QL1.pdf
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 200V AXIAL TH
Shipping
PEG124RF2470QL1 Specifications
Packaging:
Box
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
2.2Ohm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
210 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
218.4 mA @ 100 kHz
Size / Dimension:
0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):
1.142" (29.00mm)