KEMET PEG124MA2150QL1
Part No.:
PEG124MA2150QL1
Datasheet:
PEG124MA2150QL1.pdf
Description:
CAP ALUM 15UF 63V AXIAL TH
Shipping
PEG124MA2150QL1 Specifications
Packaging:
Bulk
Capacitance:
15 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage - Rated:
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
4.3Ohm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency:
113 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
1 A @ 5 kHz
Size / Dimension:
0.394" Dia x 0.787" L (10.00mm x 20.00mm)