KEMET PEG124MA2100QL1
Part No.:
PEG124MA2100QL1
Datasheet:
PEG124MA2100QL1.pdf
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 63V AXIAL TH
Shipping
PEG124MA2100QL1 Specifications
Packaging:
Box
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
5.9Ohm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency:
76 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
79.04 mA @ 100 kHz
Size / Dimension:
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.787" (20.00mm)