KEMET PEG124GB3150QL1
Part No.:
PEG124GB3150QL1
Datasheet:
PEG124GB3150QL1.pdf
Description:
CAP ALUM 150UF 16V AXIAL TH
Shipping
PEG124GB3150QL1 Specifications
Packaging:
Bulk
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.1Ohm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency:
287 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
1.5 A @ 5 kHz
Size / Dimension:
0.394" Dia x 1.142" L (10.00mm x 29.00mm)