KEMET PEG124GA2680QL1
Part No.:
PEG124GA2680QL1
Manufacturer:
KEMET
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
PEG124GA2680QL1.pdf
Description:
CAP ALUM 68UF 16V AXIAL TH
Shipping
PEG124GA2680QL1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Series:
PEG124
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Capacitance:
68 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
2.4Ohm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
130 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
950 mA @ 5 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.394" Dia x 0.787" L (10.00mm x 20.00mm)