TT Electronics/Power Partners Inc. PEAW30I-10-B2
Part No.:
PEAW30I-10-B2
Datasheet:
PEAW30I-10-B2.pdf
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 20W
Shipping
PEAW30I-10-B2 Specifications
Series:
PEAW30I (30W)
Form:
Wall Mount (Class II)
Input Type:
Multi-Blade (Single Blade Included)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
5V
Current - Output (Max):
4A
Power (Watts):
20 W
No Load Power Consumption:
100mW
Polarization:
Positive Center
Efficiency:
Level VI
Operating Temperature:
0°C ~ 60°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:
47" (1.20m)
Input Connector:
Features:
Size / Dimension:
2.90" L x 1.69" W x 1.28" H (73.6mm x 42.8mm x 32.5mm)