TT Electronics/Power Partners Inc. PEAMW30I-12-B2
Part No.:
PEAMW30I-12-B2
Manufacturer:
TT Electronics/Power Partners Inc.
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
PEAMW30I-12-B2.pdf
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 30W
Shipping
PEAMW30I-12-B2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
PEAMW30I (30W)
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Region Utilized:
International
Form:
Wall Mount (Class II)
Input Type:
Multi-Blade (Single Blade Included)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
12V
Current - Output (Max):
2.5A
Power (Watts):
30 W
No Load Power Consumption:
100mW
Polarization:
Positive Center
Applications:
Medical
Efficiency:
Level VI
Operating Temperature:
0°C ~ 60°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:
47" (1.20m)
Input Connector:
NEMA 1-15P
Features:
Size / Dimension:
2.90" L x 1.69" W x 1.28" H (73.6mm x 42.8mm x 32.5mm)