TT Electronics/Power Partners Inc. PEAMD180-13
Part No.:
PEAMD180-13
Datasheet:
PEAMD180-13.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 160W
Shipping
PEAMD180-13 Specifications
Series:
PEAMD180 (180W)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
15V
Current - Output (Max):
10.66A
Power (Watts):
160 W
No Load Power Consumption:
210mW
Polarization:
Applications:
Medical
Efficiency:
Level VI
Operating Temperature:
0°C ~ 60°C
Output Connector:
Power DIN, 4 Pin
Size / Dimension:
7.05" L x 2.56" W x 1.57" H (179.0mm x 65.0mm x 40.0mm)