TT Electronics/Power Partners Inc. PEAMD150-12
Part No.:
PEAMD150-12
Manufacturer:
TT Electronics/Power Partners Inc.
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
PEAMD150-12.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 150W
Shipping
PEAMD150-12 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
PEAMD150 (150W)
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Region Utilized:
International
Form:
Desktop (Class I)
Input Type:
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
12V
Current - Output (Max):
12.5A
Power (Watts):
150 W
No Load Power Consumption:
210mW
Polarization:
Applications:
Medical
Efficiency:
Level VI
Operating Temperature:
0°C ~ 60°C
Output Connector:
Power DIN, 4 Pin
Cord Length:
Input Connector:
IEC 320-C14
Features:
Size / Dimension:
7.05" L x 2.56" W x 1.57" H (179.0mm x 65.0mm x 40.0mm)