TT Electronics/Power Partners Inc. PEAD65-18-B2
Part No.:
PEAD65-18-B2
Datasheet:
PEAD65-18-B2.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 50W
Shipping
PEAD65-18-B2 Specifications
Series:
PEAD65 (65W)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
48V
Current - Output (Max):
1.04A
Power (Watts):
50 W
No Load Power Consumption:
150mW
Polarization:
Positive Center
Efficiency:
Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:
0°C ~ 60°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Cord Length:
59" (1.50m)
Size / Dimension:
4.15" L x 1.83" W x 1.11" H (105.4mm x 46.5mm x 28.2mm)