TT Electronics/Power Partners Inc. PEAD310-12
Part No.:
PEAD310-12
Manufacturer:
TT Electronics/Power Partners Inc.
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
PEAD310-12.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 250W
Shipping
PEAD310-12 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
PEAD310 (310W)
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Region Utilized:
International
Form:
Desktop (Class I)
Input Type:
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
12V
Current - Output (Max):
20.83A
Power (Watts):
250 W
No Load Power Consumption:
500mW
Polarization:
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
Level VI
Operating Temperature:
0°C ~ 60°C
Output Connector:
Rectangular, 6 Position
Cord Length:
47" (1.20m)
Input Connector:
IEC 320-C14
Features:
Size / Dimension:
7.80" L x 4.00" W x 2.00" H (198.1mm x 101.6mm x 50.8mm)