TT Electronics/Power Partners Inc. PEAD150C-13
Part No.:
PEAD150C-13
Manufacturer:
TT Electronics/Power Partners Inc.
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
PEAD150C-13.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 150W
Shipping
PEAD150C-13 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
PEAD150C (150W)
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Region Utilized:
International
Form:
Desktop (Class I)
Input Type:
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
15V
Current - Output (Max):
10A
Power (Watts):
150 W
No Load Power Consumption:
210mW (Max)
Polarization:
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:
0°C ~ 60°C
Output Connector:
Power DIN, 4 Pin
Cord Length:
47" (1.20m)
Input Connector:
IEC 320-C14
Features:
Size / Dimension:
6.30" L x 2.52" W x 1.18" H (160.0mm x 64.0mm x 30.0mm)