Excelitas Technologies PE300C-10F
Part No.:
PE300C-10F
Manufacturer:
Excelitas Technologies
Category:
Xenon Lighting
Package:
Datasheet:
PE300C-10F.pdf
Description:
ELLIPTICAL REFLECTOR 1.4" 300W
Shipping
PE300C-10F Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Excelitas Technologies
Series:
Cermax®
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Short Arc Eliptical Lamp
Style:
Ceramic Body
Output Power:
34.5W (IR), 75W (Radiant), 9.7W (UV)
Voltage:
23kV (Start), 11.5V ~ 15V (Operating)
Visible Output:
6725lm
Temperature:
150°C (Max)