Pulse Electronics PE-1206PFB121ST
Part No.:
PE-1206PFB121ST
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Ferrite Beads and Chips
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
PE-1206PFB121ST.pdf
Description:
FERRITE BEAD 120 OHM 1206 1LN
Shipping
PE-1206PFB121ST Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
PFB
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Filter Type:
Power Line
Number of Lines:
1
Impedance @ Frequency:
120 Ohms @ 100 MHz
Current Rating (Max):
3A
DC Resistance (DCR) (Max):
30mOhm
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Mounting Type:
Surface Mount
Height (Max):
0.033" (0.85mm)
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)