Pulse Electronics PE-1206FBA102ST
Part No.:
PE-1206FBA102ST
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Ferrite Beads and Chips
Package:
1206 (3216 Metric), Array, 8 PC Pad
Datasheet:
PE-1206FBA102ST.pdf
Description:
FERRITE BEAD 1K OHM 1206 4LN
Shipping
PE-1206FBA102ST Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
FBA
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Filter Type:
Signal Line
Number of Lines:
4
Impedance @ Frequency:
1 kOhms @ 100 MHz
Current Rating (Max):
150mA
DC Resistance (DCR) (Max):
750mOhm
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Mounting Type:
Surface Mount
Height (Max):
0.043" (1.10mm)
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)