Pulse Electronics PE-0805PFB221ST
Part No.:
PE-0805PFB221ST
Category:
Ferrite Beads and Chips
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
PE-0805PFB221ST.pdf
Description:
FERRITE BEAD 220 OHM 0805 1LN
Shipping
PE-0805PFB221ST Specifications
Pulse Electronics
Series:
PFB
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Filter Type:
Power Line
Number of Lines:
1
Impedance @ Frequency:
220 Ohms @ 100 MHz
Current Rating (Max):
2A
DC Resistance (DCR) (Max):
70mOhm
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Mounting Type:
Surface Mount
Height (Max):
0.041" (1.05mm)
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)