Pulse Electronics PE-0402FB121ST
Part No.:
PE-0402FB121ST
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Ferrite Beads and Chips
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
PE-0402FB121ST.pdf
Description:
FERRITE BEAD 120 OHM 0402 1LN
Shipping
PE-0402FB121ST Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
FB
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Filter Type:
Signal Line
Number of Lines:
1
Impedance @ Frequency:
120 Ohms @ 100 MHz
Current Rating (Max):
550mA
DC Resistance (DCR) (Max):
200mOhm
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Mounting Type:
Surface Mount
Height (Max):
0.026" (0.65mm)
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)