Diodes Incorporated PDS5100HQ-13
Part No.:
PDS5100HQ-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Single Diodes
Package:
PowerDI™ 5
Datasheet:
PDS5100HQ-13.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 5A POWERDI5
Shipping
PDS5100HQ-13 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
PowerDI™ 5
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
710 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
3.5 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 175°C