Bourns Inc. PDF241-S425F-103B0
Part No.:
PDF241-S425F-103B0
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Package:
Datasheet:
PDF241-S425F-103B0.pdf
Description:
POT 10K OHM 1/2W CARBON LINEAR
Shipping
PDF241-S425F-103B0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
PDF24
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Resistance (Ohms):
10k
Tolerance:
±10%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Built in Switch:
None
Number of Turns:
1.0
Features:
Long Life
Taper:
Linear
Number of Gangs:
1
Adjustment Type:
Temperature Coefficient:
Rotation:
300°
Resistive Material:
Carbon
Termination Style:
Solder Lug
Actuator Type:
Flatted
Actuator Length:
0.984" (25.00mm)
Actuator Diameter:
0.250" (6.35mm)