Bourns Inc. PDC025-FD20A12S
Part No.:
PDC025-FD20A12S
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Switching Converter, SMPS Transformers
Package:
Datasheet:
PDC025-FD20A12S.pdf
Description:
XFMR POE DC/DC CONV 75UH SMD
Shipping
PDC025-FD20A12S Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
PDC-FD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
For DC/DC Converters
Applications:
Power Over Ethernet (PoE)
Intended Chipset:
Chipset Manufacturer:
Voltage - Primary:
33 ~ 57V
Voltage - Auxiliary:
11.2V @ 20mA
Voltage - Isolation:
1500Vrms
Inductance @ Frequency:
75µH @ 250kHz
Frequency:
250kHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
Height - Seated (Max):
0.453" (11.50mm)