Bourns Inc. PDC023-EP13A05S
Part No.:
PDC023-EP13A05S
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Switching Converter, SMPS Transformers
Package:
Datasheet:
PDC023-EP13A05S.pdf
Description:
XFMR POE DC/DC CONV 37UH SMD
Shipping
PDC023-EP13A05S Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
PDC-EP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
For DC/DC Converters
Applications:
Power Over Ethernet (PoE)
Intended Chipset:
Chipset Manufacturer:
Voltage - Primary:
40 ~ 57V
Voltage - Auxiliary:
12V @ 10mA
Voltage - Isolation:
3000V
Inductance @ Frequency:
37µH @ 10kHz
Frequency:
250kHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.531" L x 0.524" W (13.50mm x 13.30mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)