Bourns Inc. PDB242-E220F-103B0
Part No.:
PDB242-E220F-103B0
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Package:
Datasheet:
PDB242-E220F-103B0.pdf
Description:
POT 10K OHM 1/2W CARBON LINEAR
Shipping
PDB242-E220F-103B0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
Pro Audio PDB24
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Resistance (Ohms):
10k
Tolerance:
±20%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Built in Switch:
Detent
Number of Turns:
1.0
Features:
Taper:
Linear
Number of Gangs:
1
Adjustment Type:
User Defined
Temperature Coefficient:
Rotation:
300°
Resistive Material:
Carbon
Termination Style:
Solder Lug
Actuator Type:
Flatted
Actuator Length:
0.787" (20.00mm)
Actuator Diameter:
0.236" (6.00mm)