Bourns Inc. PDB241-GTR02-104B0
Part No.:
PDB241-GTR02-104B0
Datasheet:
PDB241-GTR02-104B0.pdf
Description:
POT 100K OHM 1/4W CARBON LINEAR
Shipping
PDB241-GTR02-104B0 Specifications
Packaging:
Tray
Resistance (Ohms):
100k
Tolerance:
±20%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Taper:
Linear
Actuator Type:
Round
Actuator Length:
0.748" (19.00mm)
Actuator Diameter:
0.250" (6.35mm)