Bourns Inc. PDB241-GTR01-504A2
Part No.:
PDB241-GTR01-504A2
Datasheet:
PDB241-GTR01-504A2.pdf
Description:
POT 500K OHM 1/4W CARBON LOG
Shipping
PDB241-GTR01-504A2 Specifications
Packaging:
Bulk
Resistance (Ohms):
500k
Tolerance:
±20%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Taper:
Logarithmic
Actuator Type:
Knurled and Slotted
Actuator Length:
0.748" (19.00mm)
Actuator Diameter:
0.236" (6.00mm)