Bourns Inc. PDB241-GTR01-254A2
Part No.:
PDB241-GTR01-254A2
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Package:
Datasheet:
PDB241-GTR01-254A2.pdf
Description:
POT 250K OHM 1/4W CARBON LOG
Shipping
PDB241-GTR01-254A2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
Pro Audio PDB241-GTR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance (Ohms):
250k
Tolerance:
±20%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Built in Switch:
None
Number of Turns:
1.0
Features:
Taper:
Logarithmic
Number of Gangs:
1
Adjustment Type:
User Defined
Temperature Coefficient:
Rotation:
300°
Resistive Material:
Carbon
Termination Style:
Solder Lug
Actuator Type:
Knurled and Slotted
Actuator Length:
0.748" (19.00mm)
Actuator Diameter:
0.236" (6.00mm)