Bourns Inc. PDB183-GTR01-504A2
Part No.:
PDB183-GTR01-504A2
Datasheet:
PDB183-GTR01-504A2.pdf
Description:
POT 500K OHM 1/10W CARBON LOG
Shipping
PDB183-GTR01-504A2 Specifications
Series:
Pro Audio PDB183-GTR
Resistance (Ohms):
500k
Tolerance:
±20%
Power (Watts):
0.1W, 1/10W
Built in Switch:
Push-Pull, DPDT
Taper:
Logarithmic
Number of Gangs:
1
Actuator Length:
0.748" (19.00mm)
Actuator Diameter:
0.236" (6.00mm)