Bourns Inc. PDB182-K430K-503A
Part No.:
PDB182-K430K-503A
Datasheet:
PDB182-K430K-503A.pdf
Description:
POT 50K OHM 0.06W CARBON LOG
Shipping
PDB182-K430K-503A Specifications
Resistance (Ohms):
50k
Tolerance:
±20%
Power (Watts):
0.06W
Built in Switch:
None
Taper:
Logarithmic
Number of Gangs:
2
Adjustment Type:
Side Adjustment
Termination Style:
PC Pins
Actuator Length:
1.181" (30.00mm)
Actuator Diameter:
0.236" (6.00mm)