Bourns Inc. PDB182-K220K-103B
Part No.:
PDB182-K220K-103B
Datasheet:
PDB182-K220K-103B.pdf
Description:
POT 10K OHM 1/8W CARBON LINEAR
Shipping
PDB182-K220K-103B Specifications
Series:
Pro Audio PDB18
Resistance (Ohms):
10k
Tolerance:
±20%
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Built in Switch:
Detent
Taper:
Linear
Number of Gangs:
2
Adjustment Type:
Side Adjustment
Termination Style:
PC Pins
Actuator Length:
0.787" (20.00mm)
Actuator Diameter:
0.236" (6.00mm)