Bourns Inc. PDB182-E420K-103A
Part No.:
PDB182-E420K-103A
Datasheet:
PDB182-E420K-103A.pdf
Description:
POT 10K OHM 0.06W CARBON LOG
Shipping
PDB182-E420K-103A Specifications
Series:
Pro Audio PDB18
Resistance (Ohms):
10k
Tolerance:
±20%
Power (Watts):
0.06W
Built in Switch:
None
Taper:
Logarithmic
Number of Gangs:
2
Actuator Length:
0.787" (20.00mm)
Actuator Diameter:
0.236" (6.00mm)