Bourns Inc. PDB181-K420K-103B
Part No.:
PDB181-K420K-103B
Datasheet:
PDB181-K420K-103B.pdf
Description:
POT 10K OHM 1/5W CARBON LINEAR
Shipping
PDB181-K420K-103B Specifications
Resistance (Ohms):
10k
Tolerance:
±20%
Power (Watts):
0.2W, 1/5W
Built in Switch:
None
Taper:
Linear
Adjustment Type:
Side Adjustment
Termination Style:
PC Pins
Actuator Length:
0.787" (20.00mm)
Actuator Diameter:
0.236" (6.00mm)