Bourns Inc. PDB181-E415K-104B
Part No.:
PDB181-E415K-104B
Datasheet:
PDB181-E415K-104B.pdf
Description:
POT 100K OHM 1/5W CARBON LINEAR
Shipping
PDB181-E415K-104B Specifications
Packaging:
Tray
Resistance (Ohms):
100k
Tolerance:
±20%
Power (Watts):
0.2W, 1/5W
Taper:
Linear
Adjustment Type:
User Defined
Termination Style:
Solder Lug
Actuator Length:
0.591" (15.00mm)
Actuator Diameter:
0.236" (6.00mm)