Bourns Inc. PDB181-A425K-203B
Part No.:
PDB181-A425K-203B
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Package:
Datasheet:
PDB181-A425K-203B.pdf
Description:
POT 20K OHM 1/5W CARBON LINEAR
Shipping
PDB181-A425K-203B Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
Pro Audio PDB18
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance (Ohms):
20k
Tolerance:
±20%
Power (Watts):
0.2W, 1/5W
Built in Switch:
None
Number of Turns:
1.0
Features:
Taper:
Linear
Number of Gangs:
1
Adjustment Type:
Side Adjustment
Temperature Coefficient:
Rotation:
300°
Resistive Material:
Carbon
Termination Style:
PC Pins
Actuator Type:
Knurled and Slotted
Actuator Length:
0.984" (25.00mm)
Actuator Diameter:
0.236" (6.00mm)