Bourns Inc. PDA241-SRT01-104B0
Part No.:
PDA241-SRT01-104B0
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Package:
Datasheet:
PDA241-SRT01-104B0.pdf
Description:
POT 100K OHM 1/2W CARBON LINEAR
Shipping
PDA241-SRT01-104B0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
Pro Audio PDA24
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Resistance (Ohms):
100k
Tolerance:
±15%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Built in Switch:
None
Number of Turns:
1.0
Features:
Long Life
Taper:
Linear
Number of Gangs:
1
Adjustment Type:
User Defined
Temperature Coefficient:
Rotation:
300°
Resistive Material:
Carbon
Termination Style:
Solder Lug
Actuator Type:
Knurled and Slotted
Actuator Length:
0.748" (19.00mm)
Actuator Diameter:
0.236" (6.00mm)