Microchip Technology PD-9501G/48VDC
Part No.:
PD-9501G/48VDC
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Power over Ethernet (PoE)
Package:
Datasheet:
PD-9501G/48VDC.pdf
Description:
1-PORT AT 60W 48VDC INPUT
Shipping
PD-9501G/48VDC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
PowerDsine®
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Midspan Injector
Voltage - Input:
100 ~ 240 VAC
Number of Ports:
1
Voltage - Output:
54 ~ 57V
Current - Output:
1.1 A
Power (Watts) - Per Port:
60W
Compliance:
IEEE802.3af, IEEE802.3at
Data Rate:
10/100/1000 Mbps
Features:
Operating Temperature:
-10°C ~ 45°C
Efficiency:
Mounting Type:
Desktop
Size / Dimension:
6.53" L x 3.46" W x 1.68" H (165.9mm x 87.9mm x 42.7mm)