KYOCERA AVX PD700MYN16
Part No.:
PD700MYN16
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Diode Arrays
Package:
Module
Datasheet:
PD700MYN16.pdf
Description:
DIODE MOD GP 1600V 700A MOD
Shipping
PD700MYN16 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Series Connection
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
700A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.3 V @ 2000 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
20 mA @ 1600 V
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C