STMicroelectronics PD55008L-E
Part No.:
PD55008L-E
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Single FETs, MOSFETs
Package:
8-PowerVDFN
Datasheet:
PD55008L-E.pdf
Description:
RF MOSFET LDMOS 12.5V POWERFLAT
Shipping
PD55008L-E Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
8-PowerVDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
LDMOS
Configuration:
Frequency:
500MHz
Gain:
19dB
Voltage - Test:
12.5 V
Current Rating (Amps):
5A
Noise Figure:
Current - Test:
150 mA
Power - Output:
8W
Voltage - Rated:
40 V