STMicroelectronics PD55003S
Part No.:
PD55003S
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Single FETs, MOSFETs
Package:
PowerSO-10 Exposed Bottom Pad
Datasheet:
PD55003S.pdf
Description:
RF MOSFET LDMOS 12.5V POWERSO10
Shipping
PD55003S Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
PowerSO-10 Exposed Bottom Pad
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Technology:
LDMOS
Configuration:
Frequency:
500MHz
Gain:
17dB
Voltage - Test:
12.5 V
Current Rating (Amps):
2.5A
Noise Figure:
Current - Test:
50 mA
Power - Output:
3W
Voltage - Rated:
40 V