SanRex Corporation PD25FG160
Part No.:
PD25FG160
Manufacturer:
SanRex Corporation
Category:
SCRs - Modules
Package:
Module
Datasheet:
PD25FG160.pdf
Description:
THYRISTOR MODULE 800V 25A
Shipping
PD25FG160 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
SanRex Corporation
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Product Status:
Active
Structure:
Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes:
1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State:
1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
25 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
39 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
50 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
640A, 700A
Current - Hold (Ih) (Max):
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)