SanRex Corporation PD250GB80
Part No.:
PD250GB80
Manufacturer:
SanRex Corporation
Category:
SCRs - Modules
Package:
Module
Datasheet:
PD250GB80.pdf
Description:
THYRISTOR MODULE 800V 250A
Shipping
PD250GB80 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
SanRex Corporation
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Product Status:
Active
Structure:
Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes:
1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State:
800 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
250 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
390 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
100 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
5000A, 5500A
Current - Hold (Ih) (Max):
50 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)