Allied Components International PCXA503-2R2M
Part No.:
PCXA503-2R2M
Datasheet:
PCXA503-2R2M.pdf
Description:
2.2uH 20% Shielded High Current
Shipping
PCXA503-2R2M Specifications
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
9.7 A
Current - Saturation (Isat):
9A
DC Resistance (DCR):
14.5mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.217" L x 0.209" W (5.50mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)