Allied Components International PCXA503-1R5M
Part No.:
PCXA503-1R5M
Datasheet:
PCXA503-1R5M.pdf
Description:
1.5uH 20% Shielded High Current
Shipping
PCXA503-1R5M Specifications
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
10.5 A
Current - Saturation (Isat):
12.5A
DC Resistance (DCR):
11.2mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.217" L x 0.209" W (5.50mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)